Çay ve Hububat Kurutma Fırınları

Volker kurutma fırınları 50-60 yıl öncesine ait demode teknoloji ile üretilmiş, düşük kapasiteli ve enerji sarfiyatı çok yüksek olan ve halen Rize ve çevresinde Çaykur ve diğer özel sektör fabrikalarında yaygın olarak kullanılan çay kurutma fırınlarına teknolojik bir alternatif olarak tasarlanmış ve patenti alınmıştır. .

Volker kurutma fırınları daha az enerji ile çok daha fazla ürün kurutarak, hem çok büyük bir kapasite artışı meydana getirmekte hem de enerji maliyetini çok ciddi oranda düşürmektedir.

Bu fırınların halen kullanılan çay kurutma fırınları ile kıyaslanamıyacak ölçüde çok üstün özellikleri vardır.Bu özelliklerin başlıcaları aşağıda belirtilmiştir.

Volker kurutma fırınlarının kapasitesi çok yüksektir.10 adet kurutma fırını bulunan Çaykur’ un bir fabrikasında günde 150 ton yaş çay kurutulur.Volker’in tek bir kurutma fırınında ise günde 200 ton yaş çay kurutabilirsiniz.

Volker kurutma fırınlarının enerji sarfiyatı çok düşüktür.(Çaykur’da 5 kg yaş çay kurutma maliyeti ortalama 1TL,Volker kurutma fırınlarında maximum 0,15TL)

Kurutma fırınları PLC kontrollü ve otomatiktir. Fırın içersinde kurutulan ürünün nem oranı sensörler vasıtasıyla sürekli olarak ölçülür ve buna göre taşıma bantları hızlandırılır veya yavaşlatılır,böylece kurutma çıkışında istenen nem oranında kurutulmuş standart ürün elde edilir.

Kurutma fırınının içi tamamen özel alaşımlı krom saçtan imal edildiği için gıda üretim standartlarına uygun ve sterildir ve fırın çıkışında hijyenik bir ürün elde edilir.

Kurutma fırınında ısıyı yayan serpantin yüzeyi diğer fırınlardan 5 kat daha fazladır,titanyum plakalar sayesinde ısıyı güneş ışığı gibi yansıtır, bu ısı kurutulan ürünün her zerreciğine yansır ve homojen bir kurutma elde edilir. Kazan veya fırın arıza nedeniyle çalışmasa dahi içerideki ısı en az 30 dakika muhafaza edilir.

Volker kurutma fırınlarında nem alma kamaraları vardır. Bacadan atılacak nemli atık havanın %70’i ile dışardan alınan 25° -30°C sıcaklığındaki temiz hava ,nem alma kamaralarında senkronize edilerek , flaş hava kurutma sistemi ile kurutulup nemi alındıktan sonra 70°C’de sıcak hava serpantinlerine gönderilir.Jet fanı sayesinde 1 saatte fırın içerisine 60.000 m³ sıcak hava gönderilir , böylece hem fırın içerisindeki ısının doğal kurutma ile 110° – 120°C’ ye çok kısa sürede ulaşması , hem de çayın veya ürünün kendine has aromasının ürüne geri kazandırılması sağlanır.

Volker kurutma fırınında yaş çay veya mısır, fındık,hububat gibi ürünlerin belirli bir yükseklikte otomatik olarak üzerine serilip taşındığı 300° C ısıya dayanıklı, 6 katlı ve her katı 20 m boyunda yüzeyi tamamen hava geçirimine elverişli elyaf bant vardır. Elek yapılı bu bandın 1m² ‘sinde 3500 delik bulunmaktadır ve ısıyı homojen olarak ürünün her bölgesine eşit olarak dağıtır. Kurutma bandının her metresinde taşıyıcı bir mil ve bu millerin hemen üzerinde ise ürünün karıştırılıp harman edilmesi için kanatlı krom bıçakları mevcuttur. Bu karıştırıcı bıçaklar yaş çayın veya diğer ürünlerin her bir metrede alt üst yapılarak nemden arıtılmasını ve kısa sürede homojen olarak kurutulmasını sağlar.Taşıyıcı miller ve kanatları ürünün alt katlara dökülmesini önleyip fırının dip temizleme sorununu da ortadan kaldırır.

Volker kurutma fırını sadece yaş çay kurutmaz, 4-5 ay süren çay sezonu bitiminde sadece kurutma fırınına ürünü yükleyen aparatları değiştirilerek,küçük bir tadilatla ,mısır ,fındık veya hububat kurutmaya uygun hale gelir.Bu konvansiyonel yapısı sayesinde yılın 12 ayında üretim yapar.

Volker kurutma fırınlarının yüksek kapasitede ve düşük enerji sarfiyatıyla verimli bir şekilde çalışabilmesi için Volker Kızgın su kazanı ile beraber çalışması şarttır. 6,000,000kcal kapasiteli 1adet Volker kızgın su kazanı her biri 200 ton/gün yaş çay işleme kapasitesi olan 2 adet Volker kurutma fırınını besler ve tam kapasite çalışma halinde Volker kurutma fırınları ve kazanı sadece 2 ayda kendisini amorti eder.